Markalı Konut Nedir? Ev Alırken Markalı Konut Seçimi Yapmak Neden Önemli?

Markalı konut, 2000’li yılardan itibaren gayrimenkul sektörüne giren; mortgage sistemi, alım gücü yüksek insan sayısının artışı ve nitelikli konut beklentisinin yükselmesiyle oluşan prestijli konut projelerinin genel ismidir.

 

Markalı konut kavramının ortaya çıkışı, Türkiye ekonomisindeki büyümeye paralel şekilde gelişen gayrimenkul sektörünün 2000’li yıllarda kazandığı ivme ile gerçekleşti. Mortgage sisteminin konut alımını kolaylaştırması ve ekonomik seviyesi artan kişilerin nitelikli konut beklentilerinin yükselmesiyle markalı konutlara olan talep gün geçtikçe arttı. Şehir içinde olmasına rağmen kişilere daha fazla yeşil alan sunan, içinde havuz, spor salonu, SPA’sı, hamamı, tenis kortları, kapalı otoparkı bulunan projeleri sunan markalı projelerin de oranı artmaya başladı. Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği (KONUTDER) verilerine göre Türkiye’de son 10 yılda yapılan konutların yaklaşık yüzde 5’i markalı konut firmaları tarafından üretildi.

Markali konut projeleri özellikle İstanbul’da yoğunlaşırken, son yılda yapılan 700 bine yakın markalı konut projelerinin yüzde 80’inin İstanbul’da olduğu belirtiliyor. Ancak bu verilere rağmen sektörde konut üretiminin hala büyük kısmı marka olmayan, henüz kurumsallaşamamış, finansal ve organizasyonel derinliği, kuvvetli geçmişi olmayan firmalardan yapıldığı dikkat çekiyor.

Son 10 yıl içinde Türkiye’de toplam 5 milyon 529 bin 405 konut yapılırken, bu konutların yüzde 9.1’ine denk gelen 504 bin 309’unu TOKİ, yüzde 1.5’ine denk gelen 84 bin 600’ünü Emlak Konut GYO, yüzde 1.6’sına denk gelen 88 bin 766’sını 17 üyesi olan KONUTDER üyeleri yaptı. Geriye kalan yüzde 87.7’lik kısmın ürettiği konut sayısı ise 4 milyon 851 bin 730. Bu firmaların çoğunluğu da 5-10 daireli apartmanlar inşa eden küçük ölçekli firmalar. Bunların birçoğunun da merpen altı iş yaptığı dile getiriliyor.